Hrvatski premijer Andrej Plenković napomenuo je u New Yorku da Hrvatska smatra da predstojećih 25 godina od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma “treba iskoristiti za reviziju njegovih postignuća, ali i situacije u Bosni i Hercegovini”.
On je u virtualnom govoru na 75. Generalnoj skupštini UN-a rekao da se Zapadni Balkan promijenio nabolje, ali i da neki problemi ostaju i zaslužuju punu pažnju.
Plenković je pozvao na punu ravnopravnost Hrvata kao konstitutivnog naroda u Bosni i Hercegovini i donošenje odgovarajućeg izbornog zakona, koji bi spriječio izborne inženjeringe.
On je ocijenio da je iskreno pomirenje ključno za stabilnost regije, a da se to može graditi samo na istini i zasnovano na činjenicama, zajedno sa pronalaskom nestalih i pravdom za sve žrtve.
Plenković je tokom obraćanja pozvao i na reformu UN-a, istakavši da su ovogodišnje krize pokazale da je multilateralizam potrebniji nego ikad.
On je rekao da postojeće krize, poput pandemije korona virusa, ne smiju dovesti do “izolacionizma u međunarodnoj zajednici”, nego potaći spremnost na suradnju “u pravom duhu solidarnosti i međusobne podrške”, te da nijedna organizacija nije u boljem položaju da to učini od UN-a.
“UN-ovi kritičari često prozivaju zbog iracionalnih troškova. Zato nam je potreban UN za 21. stoljeće”, poručio je Plenković.
On je pozvao na reformu organizacije, uključujući i samu Povelju UN-a, njezin osnovni dokument, kao i Vijeća sigurnosti, najmoćnijeg tijela UN-a u kojem odnosi reflektiraju situaciju sa kraja Drugog svjetskog rata.
“Naša organizacija mora sačuvati svoje osnovne vrijednosti i načela na kojima je zasnovana, ali isto tako mora odražavati stvarnost i potrebe našeg vremena”, rekao je Plenković.
Izvor: Radio Slobodna Evropa
Foto: Printscreen YouTube / FRANCE 24 English