Nadal savladao Đokovića u finalu Roland Garrosa i izjednačio Federerov rekord

Rafael Nadal je savladao Novaka Đokovića u finalu Roland Garrosa i stigao do svoje 20. titule na Grand Slam turnirima.

Nadal je odlično otvorio meč i u prvom setu je izgubio samo 19 poena, te je prvu dionicu igre za samo 46 minuta španski teniser završio uspješno rezultatom 6:0.

Đoković je do svog prvog gema u meču stigao tek u 57. minuti kada je poveo sa 1:0 u drugom setu.

No, Nadal je ponovo ubacio u “brzinu više” i osvojio narednih pet gemova i poveo sa 5:1, a ubrzo je i završio drugi set rezultatom 6:2.

Na početku trećeg seta oba tenisera su osvojila svoja dva servis-gema a potom je Nadal napravio break za 3:2. Ipak, Đoković je odmah uzvratio re-breakom i vratio se u igru.

Nadal je zatim u 11. gemu stigao do breaka a potom ga potvrdio za konačnih 6:0, 6:2, 7:5.

Nadal je na ovaj način 13. put osvojio Roland Garros čime je apsolutni rekorder, a sa 20 Grand Slam titula se izjednačio sa Rogerom Federerom na vrhu vječne liste. Đoković je ostao na 17 titula sa najjačih svjetskih turnira.

Ovo je bio njihov 56. međusobni duel, a sadašnji skor je 29:27 za Đokovića. Novak u finalima vodi 15:12, Nadal na Grand Slamovima 10:6, dok je u finalima četiri najveća turnira skor na strani Španca 5:4.

Također, Nadal je ovom pobjedom ostao najuspješniji teniser svijeta kada je postotak pobjeda u pitanju.

Rafa u karijeri ima skor 999-201, odnosno 83,25 posto pobjeda. Đoković je na skoru 930-189 (83,10 %), a da je trijumfovao danas on bi preuzeo lidersku poziciju od Nadala.

Roger Federer je na toj listi treći sa omjerom 1242-271 (82,10 %).

Izvor: Klix.ba, Foto: Printscrean