KRIZNI ŠTAB DEMANTOVAO SAM SEBE: Maske na otvorenom ipak preporuka, a ne obaveza!

Vlada je razjasnila odluku Kriznog štaba o nošenju maski na otvorenom. Prema objašnjenju Vlade, nošenje maski je obavezno u zatvorenim prostorima, dok se građanima preporučuje da maske nose i na otvorenom, prenosi RTS.

Doneta je odluka i da se lokalnim samoupravama zabrani da dozvoljavaju okupljanja više od 30 osoba, kao i da Beogradska arena od ponedeljka ponovo bude spremna za prijem pacijenata obolelih od kovida-19.

Zamenica direktora Instituta “Batut” dr Darija Kisić Tepavčević precizirala je u izjavi za Tanjug da je nošenje maski na otvorenom ipak preporuka Kriznog štaba, a ne obaveza.

Ona je, ranije danas, nakon sednice Kriznog štaba, rekla da će nošenje maski, prema odluci Kriznog štaba, biti obavezno svuda, uključujući i otvorene prostore.

Krizni štab Vlade Srbije danas je održao sednicu zbog povećanog broja novozaraženih virusom korona, kojih je dva dana za redom više od 200.

Kisić Tepavčević je posle sednice Kriznog štaba, istakla da se nalazimo u periodu kada se respiratnorne infekcije najlakše šire što važi i za koronavirus. Broj obolelih u Srbiji polako raste i kako je rekla, iako je situacija povoljnija nego u drugim evropskim zemljama, to ne treba da nas teši, jer virus ima veliki potencijal brzog širenja, i na svima nama je da to zautavimo.

“U skladu sa tim doneta je odluka da se pre svega pooštre sve dosadašnje mere, u smislu kontrole njihove primene. Ograničenje okupljanja je bilo do 30, ali bilo je primera praktično u svim gradovima da su bila organizovana različita slavlja i okupljanja. Od danas važi zabrana lokalnim samoupravama da dozvoljavaju takvu vrstu okupljanja. Sledćee bitno je da maske treba da nosimo svi stalno, i u svakoj prilici, uključujući i otvorene prostore”, rekla je Kisić Tepavčević i pozvala građane da bodre i podstiču jedni druge da se pridržavaju te mere, jer se pokazala izuzetno efikasnom.

Najavila je i da će Beogradska arena od ponedeljka ponovo biti spremna za prijem pacijenata obolelih od kovida-19, i da će akcenat ubuduće biti na privremenim bolnicama, jer ostale bolnice koje primarno nisu sa infektivnim odejenjima moraju da se sačuvaju za sve druge pacijente koji nemaju kovid.

Radno vreme ugostiteljskih objekata ostaje do 23 sata, a u njima ostaju da važe ranije propisane mere – da je obavezno nošenje maske u svim situacijama, osim dok sedite za svojim stolom,

“Isto tako je jako bitno da od danas svi uslužni objekti treba da imaju odgovorno lice koje ima za cilj da se striktno sprovode sve preventivne mere kada je u pitanju kovid-19”, kazala je Kisić Tepavčević.

Poručila je da propisane mere nisu ni skupe, ni teške, a da mogu da zaustave širenje virusa i spasu živote.

Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar izjavio je ranije jutros da je Krizni štab koji zaseda danas zbog povećanog broja zaraženih korona virusom, mišljenja da treba da se deluje preventivno u novom talasu epidemije, a ne da se čeka da se stanje pogorša.

„Da nađemo balans. Da pooštrimo mere, ali da bude balansa. Na stolu su sve mere koje mogu da daju rezultat“, rekao je Lončar za Radio-televiziju Srbije (RTS), uoči sednice Krizno štaba.

Lončar je naglasio da treba učiti na dosadašnjim primerima u Srbiji i svetu i pozvao na solidarnost kako bi se svima pomoglo jer se „ne radi samo o obolelima od korona virusa, nego i o drugim građima koji se leče“.

Izvor: Mediji
Foto: Printscreen YouTube

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top